
DOMAĆI KEČAP – homemade ketchup
Ne volim kečap! Mislim na onaj sa police u radnji. Da li ste videli šta sve sadrži? To nije ni prošlo pored paradajza. Meni je oduvek imao ukus na plastiku, i to preslatku. U maminoj svesci sa receptima nalazi se i ovaj, proveren recept koji rado pravimo od svežeg, septembarskog paradajza. Domaća pizza zahteva i domaći kečap, i ne samo pizza nego i krompirići, sendviči…
Verujem, da je sve što se može napraviti u domaćoj verziji bolje od kupovnog. Ovaj domaći kečap ima pun ukus paradajza obogaćenog začinima, umerene slatkoće i neodoljivog mirisa. Ako zelite pikantniji ukus možete ga zaljutiti,meni je ovakav najlepši.
Potrebno je:
-14 kilograma paradajza
-2 kilograma kiselih jabuka
-350g smeđeg šećera
-50ml sirćeta
-120g soli
Začini:
-biber
– sušeni origano
-sušeni bosiljak
-karanfilić
*umesto jabuka: još 50ml sirćeta i 100g gustina
Postupak pipreme: Počela sam sa 14kg svežeg paradajza. Opran i očišćen staviti u veliku šerpu da se kuva, ne dodavati vodu (paradajz će pustiti svoj sok). Jabuke (kožare) očistiti i iseći na kockice pa dodati u šerpu, one omogućavaju da se kečap zgusne na kraju. Kuvati dok ne provri i sve omekša, a zatim paradajz i jabuke staviti u pasirku za ručno pasiranje da se odstrani kožica i semenke. Ako nemate pasirku pre kuvanja oljuštite paradajz tako što će te ga blanširati u vreloj vodi nekih 20-30 sekundi a potom i iseći i odstraniti deo sa semenkama.
Pasiranu masu vratite u šerpu i nastavite kuvanje. Od 14kg paradajza dobije se oko 9l pasirane čorbe u koju se doda šećer, so, sirće, biber, origano, bosiljak, karanfilić. Dobila sam dobar savet da je paradajzu potrebno više šećera nego soli, zato sam se u ovom receptu odlučila za smeđi šećer, brže se rastapa i daje lepšu aromu. Mešati masu dok se kuva da se začini ne bi zalepili na dno i da bi se brže rastopili. Kada tečnost uvri na otprilike 7l kečapa skinite šerpu sa šporeta i izvadite karanfilić koji se kuvao. Sipati u sterilne flaše sa metalnim poklopcem i pasterizovati.
U veću šerpu koja je dublja od flaša, poređati flaše sa kečapom i sipati vruću vodu malo preko nivoa poklopca. Kada krenu da “zvone” flaše dovoljno je i 5 minuta da poklopci povuku vazduh i kečap je pasterizovan. Ako vam je lakše možete ga sipati i u manje flašice ili tegle. Ostavite da se ohlade u vodi a zatim izvadite.
* Začine koristite u meri koja vama odgovara ali ja sam stavila po pola kafene kašičice mlevenog bibera, sušenog bosiljka i origana i par komada karanfilića koje sam kasnije izvadila. U originalnom receptu naveden je i cimet ali nisam probala.
* Ako nemate jabuke kožare i želite da vam kečap bude gušći povećajte duplo količinu sirćeta u receptu i dodajte 100g gustina prethodno razmućenog u malo paradajz čorbe.
E, ovakav kečap volim. Šta volim, obožavam! Znam šta je u njemu, znam kako je spremljen, znam da ga vole svi koji su ga probali. I još jedan problem je rešen, živela zimnica.