
ĆUFTE u PARADAJZ sosu sa LINGVINIMA
Aromatične ćufte uronjene u topli sos od paradajza pa sve to viljuškom izmešano sa lingvinama u nekoj činiji… Čak i meni koja ranije nisam bila neki ljubitelj testenina i sosa od ovog recepta ide voda na usta.
Kada kažem da nisam bila ljubitelj, zapravo pomislim na jedan nezgodan susret sa špagetama i mlevenim mesom iz detinjstva. Čudno je to kako nam se dok smo mali izgradi ukus i predrasude za neku vrstu hrane i ne prolazi godinama posle. Sada je situacija malo bolja, trudim se da više isprobavam paste u raznim varijantama sa domaćim sosevima i dobro mi ide 😉
Moj prvi (a ispostaviće se i poslednji) put kada sam probala bolonjeze sa nekih 7-8 godina završio se visokom temperaturom i ležanjem u krevetu par dana. Verovatno da sirote bolonjeze i nisu bile krive, već me i pre toga zakačio neki virus ali ja od tog trenutka ne mogu da smislim dinstani crni luk sa mlevenim mesom i špagetama. Baš tu kombinaciju! Ne znam šta se to desilo, ali me ni najmanje ne privlači, zato u ovom receptu za ćufte nema CRNOG LUKA.
Nije da ne koristim crni luk u pripremi musaka, bureka, gulaša, sataraša i mnogim drugim jelima ali ovu traumu iz detinjstva još nisam prevazišla. Verovatno se ovaj recept ne bi ni našao na blogu ali kako sam ga samo u januaru pripremala tri puta na insistiranje Pekmeza i Zeca ubedili su me da mu je mesto ovde.
Nama se nedostatak luka i ne oseća toliko, pored suvih začina i senfa ćufte su izuzetno ukusne, sos bogat i kremast ma svaki zalogaj je potpun. Volim da veče unapred sastavim masu za ćufte da one prenoće u frižideru i sutradan da ih oblikujem, pržim, a potom i ukuvam sos. Nekih 10-ak minuta pre služenja skuvam lingvine i gledam kao ručak nestaje iz šerpe 🙂
Za ćufte:
-400g mlevenog mesa (junetina i svinjetina)
-1 jaje
-4 kašike prezle
-1 kašičica senfa
-kašičica sušenog bosiljka
-kašičica sušenog origana
-pola kašičice sušenog belog luka u granulama*
-kašičica slatke suve paprike
-jedna i po kašičica soli
-pola kašičice mlevenog bibera
* brašno za valjanje ćuftica
*ulje za prženje
Za paradajz sos:
-400g oljuštenog paradajza iz konzerve (pelata)
-300ml domaćeg pasterizovanog soka od paradajza ili kupovnog kuvanog paradajza
-kašika paradajz paste u tubi (koncentrovani)
-sušeni origano, bosiljak, beli luk po želji
-1 ili 2 kašičice šećera
-soli po ukusu
*brašno i voda za zgušnjavanje sosa po potrebi
Za pastu:
-60-80g nekuvane paste lingvini po osobi
-voda (litar na 100g paste)
-so (kašičica na 100g paste)
Priprema ćufti:Umutiti u posudi jaje, dodati prezlu, senf, suve začine, so i biber. Dobro izmešati pa sastaviti sa mlevenim mesom. Ovu mešavinu napraviti nekoliko sati pre prženja ćufti ili ostaviti preko noći u frižideru. Kada je masa odstojala, valjajte manje kuglice pravilnog oblika od oko 20ak grama svaka (ili veće po želji), meni od ove mase izađe oko 26-27 komada ćuftica. Svaku uvaljajte u brašno i spuštajte u zagrejano ulje u dubljoj šerpi ili tiganju. Ostavite da se donja strana ćufti dobro isprži pa okrenite na drugu stranu (za oko 10-12 minuta ćufte su gotove). Obično pržim u dve ture, pa kad su pržene izvadim ih u činiju obloženu ubrusom dok ne završim pripremu sosa.
Priprema sosa: Paradajz iz konzerve, pasterizovani paradajz i koncentrovanu pastu (može i bez nje samo se na kraju doda malo više brašna da zgusne sos) sa začinima, soli i šećerom (zbog regulisanja kiselosti) sastaviti u posudi i izmutiti štapnim mikserom (ili u blenderu) da se razbiju komadi paradajza iz konzerve i sve zajedno sjedini. U dubljoj šerpi ili tiganju – zbog toga što dok se sos kuva hoće malo i da prska po kuhinji 🙂 sipati sos i kuvati 10-15 minuta da se redukuje (stegne).
♦ Sos po želji možete dodatno zgusnuti mešavinom hladne vode i brašna tako što u maloj šolji razmutite brašno i vodu da nema grudvica i ulijete u sos uz stalno mešanje. Količinu odredite sami ali dve kašičice brašna u malo vode sasvim lepo stegnu ovu količinu sosa ako volite gušće. Mada možete i izostaviti dodatnu “zapršku”.
U sos dodajte pržene ćufte i krčkajte još par minuta dok ne skuvate željenu pastu. Naš izbor su lingvini, dosta podsećaju na špagete ali se malo lakše motaju na viljušku i lepo upijaju sos.
Priprema paste:Lingvine skuvajte na klasičan način ili prema upustvu sa pakovanja. Ja obično u litar kipuće vode sa kašičicom soli dodam 100g nekuvane paste i kuvam između 8-10 za al dente ili 10-12 minuta za dobro kuvanu varijantu. Kada je pasta gotova, ocedite je i vruću sastavite sa sosom i ćuftama.
Pastu kada služite odmah po kuvanju ne bi valjalo mešati sa uljem da bi upila sos i bila ukusnija.
Što se same količine lingvina tiče, vi možete skuvati i više od onoga što je navedeno u receptu ali to uvek zavisi od sosa ili da li sa pastom jedete i meso, a i od toga koliko ste ješni 😉 . Pekmezu i meni je porcija od po 60g taman.
Uz ćufte sa paradajz sosom možete poslužiti i pire krompir ili kuvani pirinač.