
JUNEĆA ČORBA
Juneća čorba bogate arome sa kuvanim korenastim povrćem i rozbratnom, koja je najbolja baš u ovakvim jelima na kašiku kojima daje punoću i jačinu ukusa.
Klasičnu, domaćinsku čorbu pripremam baš na ovaj način i to veoma često, recept je krajnje jednostavan ali bitna stvar je u dužini kuvanja. Omiljena nam je baš ova varijanta iako je kuvam i sa piletinom, za koju koristim cele pileće grudi, a ostatak recepta je isti. Ne znam zašto do sada nisam objavila ovaj recept, priznajem da sam morala biti opomenuta da ga napišem i evo ga sada i ovde zabeležen 🙂 .
Rozbratnu obožavam kao kuvano meso, u ovoj čorbi njen ukus je toliko pun i zasitan da uz krišku domaćeg hleba činija čorbe može da nam bude ceo obrok. Veoma je kvalitetan komad mesa, prošaran žilama, sa puno vlakana i debelim masnim slojem koji kuvanjem daje čorbi onu prelepu gustinu, a njeno mekano meso sitno iseckano odlično se stapa uz rendano povrće.
Potrebno je:
-juneća rozbratna (komad od 700g ili manje)
-300g šargarepe (oko 6 manjih komada)
-100g paškanata ili celera
-2,5l vode
-1 goveđa kocka za supu (opciono)
-so (2 kašičice ili po ukusu)
-mleveni biber (pola kašičice)
-120g maslaca
-3 supene kašike brašna
-malo svežeg peršuna
Priprema: Izrendati na sitno šargarepu i paškanat (ili celer) pa staviti sa rozbratnom u veliku šerpu, naliti vodom i pustiti da provri. Smanjiti temperaturu, da se čorba lagano kuva oko dva, dva i po sata. Po potrebi doliti malo vode, ako ispari tokom kuvanja.
Kada je meso i povrće kuvano, izvaditi rozbratnu (proveriti da li je ostalo neko parče u šerpi) na poseban tanjir i kada se malo prohladi odvojiti meso od kostiju i masnoće pa ga iseckati na sitno i vratiti u šerpu sa kuvanim povrćem (samo čisto meso). Posoliti, pobiberiti i ubaciti kocku za supu da se rastopi.
U maloj šerpi istopiti maslac i u njega žicom za mućenje umešati brašno, na niskoj temperaturi mešati zapršku nekoliko minuta. Šerpu sa čorbom vratiti na ringlu da provri pa u nju uliti vruću zapršku iz stalno mešanje da se povežu sastojci.
Gotovu čorbu servirati uz kiselu pavlaku ili stari kajmak.